MySQL, Memory Hakkında

MySQL Memory

Bazı durumlarda verinin çok hızlı bir şekilde gelmesi gerekir. Mesela session bilgilerini veritabanında tutuyorsak tablo yapısını muhakkak Memory olarak tanımlamamız gerekir. Memory tablo yapısı, veriyi RAM’de sakladığından, fiziksel bellekte doğrudan bir bağı olmadığından hızlı bir şekilde çalıştırır.

Memory tablo yapısı, veritabanı içerisinde tablo adıyla başlayıp frm uzantısıyla biten tablo yapısını belirten bir dosya formatında muhafaza edilir. Yalnız unutulmaması gereken önem bir diğer konu ise; Memory olarak tanımlanan tablolarda bulunan veriler RAM’de tutulduğundan, MySQL restart edildiğinde verileriniz yok olacaktır.

Memor tablo yapısını kulanırken dikkat etmemiz gereken bir hususta, oluşturağınız tabloya ayıracağınız RAM miktarıdır. Varsayılan olarak Memory tablosuna ayrılan RAM boyutu 16MB’dir ama biz istediğimiz gibi bu RAM miktarını ayarlayabiliriz. Somutlaştırmak gerekeceğinden;

İlk olarak max_heap_table_size değerini 1MB yapıyoruz. Daha sonra t1 adında bir tablo oluşturuyoruz. Böyleyece tabloya girilebilecek veri boyutunu 1MB olarak sınırlandırıyoruz. t2 tablosunu yapmadan önce 2MB’lık işlem yapacacağımızı belirtip tabloyu oluşturuyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *