MySQL, CSV Hakkında

MySQL CSV

Özellikle metin dosyaları veritabanı olarak kullanmak istediğimizde csv formatında; vir gülle ayrılmış dosya tiplerini kullanırız. Bu tip dosya formatlarıyla hazırladığımız veritbanlarını Microsoft Office içerisinde bulunan Excel programı, diğer ücretsiz paketlerde de LibreOffice veya OpenOffice gibi dağıtımların Hesaplama (Calc) gibi programlarıyla da kullanabiliyoruz.

MySQL de csv formatını veri depolarken kullanabiliyor. CVS tablo yapısı varsayılan olarak gelmediği için etkinleştirmemiz gerekiyor.  -with-csv-storage-engine  parametresini derleme sırasında belirtmemiz gerekiyor.

CSV tablo yapısıyla yapılan bir tablo, veritabanı içerisinde  .CSV uzantısıyla tutulur. Bu dosyayı direk Office programlarıyla kullanabileceğimiz gibi Office programlarında (Excel ve Calc / Hesaplama tabanlı olanlardan bahsediyorum) hazırlanan bir verinin yapısına göre göre MySQL’de CSV formatında bir tablo oluşturup, Office programımızda bunu dışarıya (export) .csv olarak çıkartıp MySQL’in veritabanı klasörüne aktarmak suretiyle veri aktarımı yapmak bile mümkün. Her ne kadar bu CSV tablo yapısı MySQL ile beraber gelmiş olsa da, pratikte pekte kullanılabilecek bir yapı içerdiğini söylemek mümkün değil.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *