Programlama Soruları

Merhaba arkadaşlar, kendim ve ilgilenen arkadaşlarım için hazırladığım konsol uygulamalarında pratik yapmanızı ve kendinizi geliştirmenizi sağlayacak sorularım var. Çözümlerini paylaşmayacağım, çünkü bu sayfanın temel amacı kafa patlatıp, kendinizi geliştirmekte olduğunuz yazılım dilinde ileriye götürmektir.

Bu sayfaya sürekli yeni sorular eklenecek ve güncel tutulacaktır.

Başlamadan önce;  Sorular, belirli bir sistematiğe göre sıralanmadığı için (kolaydan zora doğru gibi) soruların zorluklarını renklerle ifade edeceğim.
Kolaydan zora doğru sıralamak gerekirse: yeşil -> sarı -> turuncu -> kırmızı -> mor.

 1. [Zorluk] Aşağıdaki çıktının benzerini verebilecek bir program yazın. Tıpa tıp aynısı olmak zorunda değil. Benzer çıktıları verin yeter.
 2. [Zorluk] Bir yazı şifrelemesi oluşturun, girdimiz atıyorum fatihmert12 olsun çıktımız ise fat21hmer9ie olabilir kendi gelişmiş şifre uygulamanızı yazın. fatihmert12 → fat21hmer9ie gibi olabilir.
 3. [Zorluk] Girilen kelimeyi türkçe karakterleri kaldırarak tersten yazın. Örneğin; girilen → çıktı şeklinde bir çıktı almanız lazım! şair → rias
 4. [Zorluk] Faktoriel hesaplayan kendi fonksiyonunuzu yazın.(matematik kütüphanesini kullanmadan)
 5. [Zorluk] TC Kimlik Numarası algoritması; TC Kimlik numaraları 11 basamaktan oluşmaktadır. İlk 9 basamak arasında kurulan bir algoritma bize 10. basmağı, ilk 10 basamak arasında kurulan algoritma ise bize 11. basamağı verir.
  • 11 hanelidir.
  • Her hanesi rakamsal değer içerir.
  • İlk hane 0 olamaz.
  • 1. 3. 5. 7. ve 9. hanelerin toplamının 7 katından, 2. 4. 6. ve 8. hanelerin toplamı çıkartıldığında, elde edilen sonucun 10’a bölümünden kalan, yani Mod10’u bize 10. haneyi verir.
  • 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. ve 10. hanelerin toplamından elde edilen sonucun 10’a bölümünden kalan, yani Mod10’u bize 11. haneyi verir.
 6. [Zorluk] Bir sayıyı asal çarpanlarına ayır. Çıktısı şu şekilde olmalı;
 7. [Zorluk] Karakter parçalama algoritması oluştur. x karakter sayısında bir boşluk bırak ve bir satırda toplam y kadar karakter dizisi olunca bir alt satıra geç. Yani bir nevi fonksiyon yazacaksınız. Örnek yazı;

  Bu yazının belirttiğim açıklamalara göre x’i 5 ve y’si 6 olursa çıktı şu şekilde olmalı
 8. [Zorluk] Kredi kart numarası doğrulama – Luhn Algoritması
  • İlk kuralımızın gelen sayı 16 karakter olmak zorunda.
  • Bir değişkene indisleri çift olan sayıların iki katlarının basamak toplamlarının, toplamları aktarılmalı.
  • Diğer bir değişkene ise indisleri tek olan sayıların toplamları aktarılmalı.
  • Son olarak da iki değişkenin toplamının 10 a bölünüp bölünmediğini kontrol edeceğiz.

  luhn-algoritma

  Çıktı olarak ise, kredi kartının sahte olup olmadığına dair bir uyarı mesajı yazdırabilir veya true/false şeklinde döndürme işlemi yapabilirsiniz, size kalmış.

  Cevaplar: C

 9. [Zorluk] Aşağıdaki eşkenar dörtgen çıktısını üretecek bir program yazınız:

 10. [Zorluk] Aşağıdaki dikdörtgenin içine girilen ismi yazın, dikdörtgenin standart uzunluğu 17, aralığı 3’tür, yüksekliği ise 5’tir. yazıyı tam ortaya gelecek şekilde yazdırın.

DEVAM EDECEK…